تهیه کمپوست ارگانیک از ضایعات پوست پسته

دفن پسماندها، سوزاندن يا رها كردن ضايعات محصولات كشاورزي از جمله معضلات زيست محيطي است. در حاليكه پوست سبز پسته به عنوان نوعی ضایعات حاوی میزان قابل توجه مواد مفید در چندین فعالیت مختلف از جمله تهیه موادی مانند مصالح ساختمانی، خوراک دام و کودهای آلی استفاده میشود. يكي از شيوه هاي مطمئن و كم هزينه در جهت بازيافت این نوع  پسماند آلي روش بيولوژيكي آن است. اين روش صرفا با تكيه بر دانش فني بومي و بدون نياز به سرمايه گذاريهاي كلان در مقايسه با روش صنعتي بسيار ارزشمندتر است. علاوه بر آن اين روش سازگار با طبيعت بوده و كمپوست توليدي آن بمراتب ارزشمندتر از نوع صنعتي آن است. 

لذا یکی از موارد استفاده  پوست سبز پسته مانند هر بقایای گیاهی و آلی دیگر تهیه کمپوست میباشد. با پیشرفت کشاورزی ارگانیک استفاده از کودهای ارگانیک اهمیت بیشتری یافته است. از انجایی که کمپوست مواد آلی یک نوع کود ارگانیک به شمار میرود (طبق دستور العمل خاص کمپوست ارگانیک که استفاده از هر گونه مواد شیمیای ممنوع میباشد) تقاضای مصرف آن رو به افزایش است. 

تاریخچه تولید و استفاده از کمپوست از طریق روشهای سنتی به گذشته بسیار دور از هندوستان برمیگردد. اولین تحقیقات در زمینه کمپوست به سال ۱۹۳۰ میلادی در آفریقای جنوبی مربوط میباشد اما در ایران استفاده و تولید گسترده از کمپوست از سال ۱۳۹۰شمسی آغاز گردیده است. اگرچه قبل از آن در سال های ۱۳۴۸ و ۱۳۵۱ شمسی اقداماتی در جهت تهیه کمپوست از ضایعات شهری صورت گرفته است اما شناخت و مصرف کمپوست مواد آلی در چند سال اخیر صورت گرفته است. 

به طور کلی کمپوست ارگانیک ترکیبی است که از پوسیدن مواد آلی همچون کودهای دامی و بقایای سبز گیاهی طی فرآیندی طبیعی به همراه مواد معدنی حاصل میشود و برای تقویت و اصلاح خاک استفاده میشود. يكي از فوايد اساسي كمپوست در خاك، تأمين عناصر ماکرو و میکرو براي تغذيه گياهي است. مطالعاتي كه روي اين عناصر به خصوص ميكروالمنت‌ها در مقايسه با كود حيواني شده، گوياي اين نكته است كه وجود اين عناصر در كود كمپوست به مراتب بيشتر از مقدار آنها در كود حيواني است.

همچنین مواد آلی به علت اثرات سازنده ای که بر خصوصیات فیزیکی، شیمیائی و حاصلخیزی خاک دارد، بعنوان یکی از ارکان باروری خاکها شناخته شده است . خاکهای مناطق خشک و نیمه خشک از نظر مواد آلی بسیار فقیر هستند 

لذا بر آن شدیم با تهیه کمپوست از ضایعات فرآوری پسته و سایر بقایای گیاهی تولید در طی فرآیندهای شرکت ایزدیاران سیرجان، مواد آلی را از طریق کمپوست به خاک برگردانیم.